Zdejmowanie miary z figury psa jest jedną z ważniejszych prac przygotowawczych przed szyciem ubranek szytych na miaręj, a takim powinien być ubiór samodzielnie wykonany.
Miary z psa, dla której się szyje, zdejmuje się krawiecką taśmą centymetrową. Mierzy się nie za ciasno, ale i nie zbyt luźno; dotyczy to zwłaszcza obwodów. Mierzyć trzeba w cienkim ubraniu, a jeszcze lepiej bez ewentualnie w pasku, jaki będzie noszony podczas miar kontrolnych i pod gotową już odzieżą. Miary zdejmuje się z psa stojącego w odprężonej, swobodnej pozycji. Dla ustalenia właściwych miar długości do pasa i od pasa do dołu należy przewiązać w samej talii wąską tasiemkę, niezbyt luźno, ale i nie za ciasno. Mierzyć od dolnej krawędzi tasiemki długość do dołu i od jej dolnej krawędzi długość do talii.
Przy zdejmowaniu miar najlepiej korzystać z pomocy drugiej osoby, samemu bowiem trudno o dokładność w pomiarach psa. Prawidłowe i dokładne zdejmowanie miar z czworonoga oszczędza czas i cierpliwość podczas szycia, każdy bowiem zbędny centymetr, dodany lub odjęty od miary — to dodatkowe zajęcie przy poprawkach.
Jakie miary są potrzebne do poszczególnych rodzajów ubrań dla psów, do sporządzania form kroju we własnym zakresie, oraz do porównania z miarami, według których gotowe formy sporządzono — znajdzie Czytelnik we wskazówkach, zawartych we wstępnych wiadomościach poszczególnych artykółow, związanych tematycznie z jednym asortymentem oraz w rozdziale dotyczącym sporządzania form podstawowych.