Przed wyborem modelu i przystąpieniem do szycia trzeba sobie uświadomić przeznaczenie szytego ubranka dla psa, do jakich okoliczności ma ona służyć, na jaką porę roku oraz kiedy i z jakimi dodatkami będzie noszone.
Wybór modelu ubranka łączy się nierozerwalnie z tkaniną, której rodzaj ma niewątpliwy wpływ na fason, a wskazówki z jakich tkanin należy szyć poszczególne modele wymieniono przy opisie każdego z nich.
Formy kroju poszczególnych modeli, zawarte w dalszej części artykułów, opracowano na konkretne wielkości, tj. na osoby o określonych wymiarach. A więc korzystać z tych form mogą jedynie psy, które mają takie same lub zbliżone wymiary. Wybór modelu trzeba uzależnić m.in. od porównania miar zdjętych z psa, dla którego się szyje, z miarami, według których formy sporządzono.
Przy każdym modelu podano wykaz miar niezbędnych do porównania;  są to:

  • miara obwodu bioder psa, która ma decydujące znaczenie dla modeli sukienek i spodni,
  • miara obwodu klatki psa — przy modelach kamizelek,  bluzek  i  żakietów,
  • miara obwodu klatki psa i obwodu bioder — dla modeli sukien i płaszczy.

Różnice wynikające z porównania miary zdjętej z figury i miary wymienionej przy każdym modelu w dalszej częściartykułu a także form kroju innego pochodzenia — nie powinny przekraczać ±2 cm (in plus i in minus) w obwodzie bioder psaoraz ±2 cm w obwodzie klatki. W tych granicach można formy adaptować do miar zdjętych z figury, przy większych — formy mogą się zniekształcić, a zmiana proporcji — niekorzystnie wpłynąć na estetykę ubranka. Wskazówki dotyczące adaptowania formy do miar zdjętych z figury znajdują się w dalszej części artykułu.