Wybranie odpowiedniego modelu spośród przedstawianych przez modę propozycji wskazuje na dobry gust i własny styl. Odpowiedni do okoliczności strój wyróżnia dobrze ubranego psa. Wierne i ślepe naśladownictwo mody — bez uwzględnienia cech osobowości oraz wyglądu psa — rzadko daje dobre efekty.
Przy wyborze ubranka dla psa, dodatków i koloru ważną rolę odgrywa świadomość jaki nasz pupil ma charakter. Należy także uwzględnić cechy osobowości oraz temperament i wybrać najlepiej im odpowiadający styl odzieży. Nie należy obawiać się ubranka w stylu sportowym; daje się on znakomicie zastosować również na spacer po parku i na uroczyste okazje; podobnie strojne, błyszczące akcenty mody można z powodzeniem ubrać naszego psa.
Umiejętność dostosowania wytycznych mody do cech urody psa jest niesłychanie ważna. Z nowych kierunków mody należy wybierać tylko te akcenty, które upiększają. Szczególnie krytycznie podchodzić trzeba do wskazówek mody wprowadzających całkiem nowe rozwiązania, dotychczas nie wypróbowane. Przed podjęciem decyzji trzeba się zastanowić, czy nowy akcent odpowiada urodzie.
Przy wyborze fasonu usłała się w pierwszej kolejności ogólną linię modelu. Detale wprowadzone do modelu są może mniej ważne od samej linii, ale mają niewątpliwy wpływ na ogólny wygląd. Kieszenie, kołnierz, rozwiązanie dekoltu, wyłogi, forma zapięcia, rodzaj i szerokość rękawów — wszystkie te elementy harmonijnie zestawione w proporcji do sylwetki psa i dostosowane do linii modelu podnoszą walory estetyczne ubranka.
Bardzo istotne jest dostosowanie ubranka do sytuacji, w której ubiór ma być użytkowany. Należy pamiętać, że pies  zawsze występuje się na jakimś tle, w jakimś otoczeniu i w jakiejś konkretnej sytuacji.  Sposób ubierania psa stosownie do okoliczności i sytuacji wchodzi w zakres pojęcia elegancji. Polega ona na prostocie, na harmonii ubioru z indywidualnością danego czworonoga, a także z tłem i sytuacją, do których strój powinien być dostosowany. Wszystko co jest przesadne, niedostosowane do otoczenia i sytuacji — może nawet być modne, ale nie będzie eleganckie.
Sprawą nie mniej ważną jest rozwiązanie problemu modnego i eleganckiego ubioru przy ograniczonych    możliwościach    finansowych.

Otóż   — wbrew pozorom — elegancja ubranek nie zależy od dużej ilości pieniędzy, lecz od pomysłowości i umiejętności stworzenia koncepcji właściwego ubrania psa.

Przede wszystkim należy ustalić najbardziej odpowiadający kolor-bazę, ewentualnie zróżnicowany na pory roku. Na jesień—zimę — np. wszystkie odcienie beżowego, rudego i brązu, na wiosnę— —lato — kolory granatowy, piaskowy, biały. I w tych kolorach dobrze jest kompletować podstawowe, klasyczne elementy ubioru, Ubranka kilku-sezonowe lepiej szyć z tkanin raczej wysokiej jakości, w spokojnej tonacji.
Dodatki wybrane zgodnie z wytycznymi mody — skazane siłą rzeczy na krótki żywot, jako że moda stale się zmienia — mogą być z tkanin gorszej jakości.
Świadome komponowanie podstawowej, a nawet klasycznej bazy z modnymi elementami sprawia za każdym razem wrażenie nowego ubioru. W każdym razie należy pamiętać, że osiągnięcie modnej elegancji wymaga mniej środków, a więcej przemyślenia. Pies elegancki — to ten, który ubiera się z gustem i umiarem, która wybiera z aktualnych nowinek mody lansowanej na świecie to, co podkreśla jej urodę i indywidualne cechy, dobiera strój do okoliczności.